Şehir

Adana, Çukurova’nın bereketli topraklarında kurulu, Seyhan Nehri’nin güzel manzarasına karşı Akdeniz ikliminin yaşandığı Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehridir. Güney’in en zengin kentlerinden olan Adana, mis gibi portakal çiçeği kokan sokakları, Akdeniz’deki 160 km’lik kıyı şeridi, Eski Adana bölgesindeki tarihi dokusu ve enfes lezzetleriyle zengin bir kültür birikimine sahiptir.

Ülkemizin "01" plakalı şehri iki milyonu aşkın nüfuslu bir Akdeniz kentidir. Seyhan, Yüreğir, Çukurova gibi gelişmiş ilçeleri olmakla birlikte toplam 15 ilçesi bulunmaktadır.

Adana ünlü ticaret ve kültür merkezlerinden biri olarak bilinmektedir.

Adana'nın en yakın komşusu 60 km batısında Mersin, kuzeyinde Niğde ve Kayseri, doğusunda Kahramanmaraş-Osmaniye-Hatay'dır.

Adana iklimsel olarak Akdeniz ikliminin özelliklerini taşır. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışın ise ılıman ve yağışlı geçer. Yılın en soğuk ayları ocak ve şubat iken en sıcak ayları temmuz ve ağustos aylarıdır.

Adana günümüzde Portakal Çiçeği Karnavalı ve Adana Lezzet Festivali gibi önemli etkinliklerle adından söz ettirmekte eğlence ve lezzet turizmi ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Adana oldukça zengin bir mutfağa sahip olmakla dikkat çekse de zengin bir tarih mirasına da sahiptir.

Adana'ya Ne Zaman Gidilir?

İklim açısından düşünüldüğünde her mevsim gidilebilecek bir şehir gibi görünmekle beraber yazları oldukça sıcak olduğundan bahar ve güz ayları tercih edilebilir.

Kışın bile aşırı soğukların olmadığı düşünüldüğünde Adana'yı ziyaret etmek için idealdir.

Eylül'ün son haftası Uluslararası Altın Koza Film Festivali, Ekim'in ilk haftası Adana Lezzet Festivali düzenlenmektedir. Eylül-Ekim'in birleştiği günler Adana'yı ziyaret etmek için oldukça idealdir. Şehrin tarihi, kültürel ve mutfak zenginliğinin yanında festival heyecanına dahil olabilirsiniz.

Yeryüzünün en bereketli topraklarından Çukurova bulunan ve Doğu Akdeniz’e olan kıyısı ile Adana, Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği, Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında önemli bir geçiş güzergahında bulunan bir kenttir. Tarihte pek çok medeniyetin cazibe merkezi olmuştur.