Kültür, Sanat ve Eğlence

Kültür - Sanat

Adana’da yıl boyunca çok sayıda kültür ve sanat aktivitesi gerçekleştirilmektedir. Başlıca etkinlikler arasında   Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı (Nisan), Altın Koza Film Festivali (Eylül), Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali (Mart-Nisan), Kebap ve Şalgam Festivali (Aralık) yer almaktadır.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Ekim-Mayıs arasında her hafta Cuma akşamları dinleyicileriyle buluşmaktadır.

Adana Devlet Tiyatrosu her yıl birçok yeni oyun hazırlamakta ve Ekim-Mayıs ayları arasında oyunlarını her hafta Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezinde sahnelemektedir.

Ayrıca Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi ve tarihi Ramazanoğlu Konağı’nda yıl boyunca çeşitli konserler, gösteriler, söyleşiler, sergiler yer almaktadır.

Kentte Tiyatro Mavra, Kirpi Kumpanya, Kaktüs Sanat Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Sanat Merkezi, Fotoğrafya, Afad, Altın Oran, Aktiffelsefe gibi tiyatro, fotoğraf, güzel sanatlar, sinema gibi birçok dalda etkinlik düzenleyen ve eğitim veren kültür noktaları ve çok sayıda dans atölyeleri de bulunmaktadır.

 

Eğlence

Adana eğlence hayatı da şaşırtıcı derecede renklidir. Ziyapaşa Bulvarı, Atatürk Caddesi ve Gazipaşa Bulvarı arasında kalan sokaklar birçok kafe ve bara ev sahipliği yapmaktadır. Kuzey Adana ise Turgut Özal Bulvarı, Uğur Mumcu Bulvarı ve Süleyman Demirel Bulvarı boyunca son yıllarda açılan birçok işletmeyle geceleri cıvıl cıvıldır.