Doğa

Toros Dağları’nın 3000 metrenin üzerindeki karlı zirveleri ve ihtişamlı vadileri…Seyhan ve Ceyhan Nehirleri’nin bereket taşıdığı Çukurova Deltası’nın denizle buluştuğu alanlarda Dünyanın en önemli sulak alanları olan Yumurtalık ve Tuzla Dalyanları…  

Başta Karaisalı ve Pozantı olmak üzere Adana’nın Toroslarla buluşan ilçeleri doğa sporcuları için birçok tırmanış ve yürüyüş rotası barındırmaktadır. Özellikle Karaisalı Çakıt Vadisindeki kaya oluşumları sportif kaya tırmanışı açısından dünya standartlarında kaliteye sahiptir.  Söz konusu kayalar tırmanışa uygun ve 122 tanesi boltlanmış 200’e yakın rota barındırmaktadır. Aynı bölgede doğa yürüyüşü için onlarca rota olduğu gibi serbest atlayışçılar (Paraşüt) ve yamaç paraşütçüleri için de uygun birçok  nokta bulunmaktadır. Adana- Niğde sınırında yer alan Aladağlar 3000 metrenin üzerinde birçok zirve barındırır ve Alpin stil dağcılık ve kaya tırmanışı konusunda Türkiye’nin en popüler noktalarından biridir.

Pozantı kadar Kozan, Feke ve Saimbeyli ilçeleri kamp ve yürüyüş için harikulade uygun yemyeşil yaylalara ev sahipliği yapmaktadır.

Adana bisiklet sporu için de son derece uygundur. Bisiklet grupları gerek merkezden Akdeniz kıyısındaki Karataş ve Yumurtalık ilçelerine, gerekse Karaisalı, Sarıçam ve Kozan tarafına günübirlik ya da kamplı turlar düzenlemektedirler.

 Dalyanlar bölgesi ise Yumurtalık, Tuzla ve Akyatan gibi çok geniş Yaban Hayatı Koruma Sahalarına sahiptir. Yüzlerce kuş türü kadar birçok memeli de bu alanlarda koruma altındadır. Bu bölgeler özellikle kuş gözlemciliği  açısından son derece uygundur.

Adana Seyhan Nehri'nin kıyısında, Toroslar'ın eteğinde Çukurova'nın kalbindedir. Tipik Akdeniz iklimi görülmekle birlikte yazları oldukça sıcak, bahar ılık ve çokta sert olmayan kışıyla her mevsim turizme uygundur.