Adana'nın Medar-ı İftiharları

Adana ülkemizin kültür, sanat hayatında başat role sahip illerdendir desek herhalde yanılmayız.

Çukurova'nın havasından mı suyundan mı bilinmez bu topraklar nice ozan, yazar, şarkıcı, sinemacı yetiştirmiştir.

Çukurova'nın bağrında, güneşin altında, pamuğun dibinde kimisi kalemle, kimisi sazla, kimisi sözle ifade etmiştir kendisini.

 

YAŞAR KEMAL

6 Ekim 1932’te o zamanlar Adana’ya bağlı Kadirli ilçesinin Hemite Köyü'nde dünyaya geldi. Daha 16 yaşındayken yazdığı, ilk şiiri “Seyhan”, Adana Halkevleri dergisinde yayımlandı. Yazdığı yüzlerce roman, şiir ve hikayede Çukurova insanını anlattı. Nobel adaylığı yanında birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü.

Başlıca eserleri; İnce Memed, Yılanı Öldürseler, Yer Demir Gök Bakır, Demirciler Çarşısı Cinayeti...

 

ORHAN KEMAL

Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü olan yazar 1914 yılında Adana'nın Ceyhan ilçesinde dünyaya geldi. Dokumacılık, ambar memurluğu, katiplik gibi işlerde çalıştı. Adana’da toprak ve fabrika işçilerinin dünyasını, İstanbul’un gecekondu mahallelerini eserlerine yansıttı. İşçileri, öğrencileri, yoksul kesimi anlattı. 

Başlıca eserleri; Murtaza, Hanımın Çiftliği, 72.Koğuş, Ekmek Kavgası, Bereketli Topraklar Üzerinde...

 

YILMAZ GÜNEY

1937 Adana doğumlu Yılmaz Güney sinema oyuncusu, senarist ve yönetmendir. "Çirkin Kral" lakabıyla anılır. 

Yol, Sürü, Umut, Arkadaş, Çirkin Kral gibi filmleri ile bilinir.

1982 yılında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'nü kazanmıştır.

 

SUNA KAN

1936 Adana doğumludur. "Harika Çocuk" olarak yeteneği küçük yaşta tespit edilen sanatçı, Türkiye'nin en iyi keman virtüözlerinden birisi olarak tanındı; uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda solist ve başkemancı olarak görev yaptı. 1971'den bu yana "devlet sanatçısı" unvanını taşımaktadır.

 

ŞENER ŞEN

26 Aralık 1941 tarihinde Adana'da doğan oyuncu Türkiye'nin en sevilen sinema sanatçılarındandır. Kendisi gibi oyuncu olan Ali Şen'in oğludur. Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı, Muhsin Bey, Davaro, Eşkıya gibi sayısız filmde rol aldı. 2016’da Kültür Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

 

MUZAFFER İZGÜ

1933 doğumlu Muzaffer İzgü, Türkiye’nin en çok okunan gülmece, genç ve çocuk kitapları yazarlarındandır. Uzun süre öğretmenlik yapan İzgü, emeklilikten sonra edebiyata ağırlık verdi ve 107 kitap, iki yüze yakın radyo oyunu yazdı. 2017 yılında kaybettiğimiz Muzaffer İzgü’nün en bilinen eserleri Zıkkımın Kökü ve Ekmek Parası’dır.

 

MÜSLÜM GÜRSES

1957 doğumlu şarkıcı esasen Şanlıurfa doğumludur. Ancak kendisi üç yaşındayken ailesi ekonomik nedenlerden ötürü Adana'ya göç etmiştir. Terzi çıraklığı, kunduracılık yapan sanatçı 14 yaşındayken katıldığı bir ses yarışmasında birinci olmuştur. 90'lı yıllarda ise aşırı ilgi gören sanatçı arabesk müziğin en önemli isimlerinden biri olmuştur.

Ellinin üzerinde albüm çıkarmıştır. Bunun yanısıra sinema filmlerinde de rol almıştır.

 

AYTAÇ ARMAN

1949 tarihli Adana doğumlu sinema sanatçısıdır. Gerçek adı Veysel İnce olan sanatçı 1971 yılında Ses Dergisi'nin düzenlediği "Kapak Yıldızı Yarışması"nda Tarık Akan'ın ardından ikinci seçilerek sinema dünyasına girmiştir.

Gece Yolculuğu, İz, Düşman, Gönderilmemiş Mektuplar gibi filmlerle dikkat çeken oyuncu Adana'nın sinema dünyasına kattığı başarılı isimlerdendir.

 

SALİH GÜNEY

1943 Adana doğumlu Salih Güney tiyatro ve sinema oyuncusudur. Yüzden fazla filmde rol alan Salih Güney sinema dünyasının usta oyuncularındandır.

 

EROL BÜYÜKBURÇ

22 Mart 1936 yılında Adana'da doğan sanatçı pop müziğin usta isimlerindendir. Bunun yanısıra sinema filmlerinde de rol almıştır.

Yarım yüzyıla yakın bir sanat yaşamına 8 taş plak, 65 tane 45’lik, 20 fotoroman, 5 long-play, 1800’e yakın beste, 30’a yakın film ve 200’e yakın ödülü sığdırmayı başarmıştır.

 

FERDİ TAYFUR

15 Kasım 1945 tarihinde Adana doğdu. "Ferdi Baba" olarak bilinen sanatçı arabesk müziğin önemli isimlerinden olmakla birlikte sinema filmlerinde oyunculukta yapmıştır.

 

MERAL ZEREN 

1956 Adana doğumlu sinema oyuncusu ve ses sanatçısıdır. Bizler onu Banker Bilo, Salako, Battal Gazi Destanı gibi filmlerdeki rolleri ile tanırız.

 

ALİ ÖZGENTÜRK

1945 doğumlu Adanalı film yönetmenidir. İstanbul Üniversite'si felsefe ve sosyoloji mezunudur. Sinemaya kameramanlık yaparak başlamıştır. At, Bekçi, Su Da Yanar, Çıplak, Mektup gibi filmleri vardır.

1977’de Atıf Yılmaz'ın çektiği, Cengiz Aytmatov'un romanından uyarlanan, "Selvi Boylum Al Yazmalım"ın senaryosunu yazmıştır.

 

NEBİL ÖZGENTÜRK

1959 Adana doğumlu gazeteci, yazar, belgeselci ve tv programcısıdır. Bir Yudum İnsan programı ile sanat, siyaset, spor gibi alanlarda tanınmış isimlerin hayatını ele aldı. Ardından Sunay Akın ve Hıncal Uluç’la birlikte Yaşamdan Dakikalar programında yer aldı. Uzunca süre köşe yazarlığı da yapan Özgentürk’ün, 400’den fazla belgeselin altında imzası bulunmaktadır.

Bir Yudum İnsan, Türkiye'nin Hatıra Defteri, Rüzgara Karşı Yürüyenler gibi programlar, belgeseller en bilinenleridir.

 

FERİDÜN DÜZAĞAÇ

Şarkıcı, besteci, söz yazarı Feridun Düzağaç, 1968 Adana doğumludur. İlk bestesi Özdemir Asaf’ın Lavinya’sı, özel radyoların ilk günlerinde ulusal radyoda en çok istek alan şarkılardan biri oldu. Müzik hayatı başarılarla devam etti. 9 tane albüm çıkardı, birçok ödül aldı. Lavinya, Alev Alev, Beni Bırakma, Düşler Sokağı ve F.D. en bilinen eserleridir.

 

HALUK LEVENT

1968 yılında Adana’da doğdu. Türk rock müziğine yeni bir soluk kazandırdı. Türkiye’de en çok konser veren sanatçıların başında gelen Haluk Levent, bu konserlerin önemli bir kısmından para almamış, konserin gelirini ihtiyacı olan hastalara vakfetmiştir. “Yardımsever Rock”çı tanımının yakıştırılması bu sebeptendir. Son dönemlerde sosyal medyadaki aktifliği ile çok konuşulan Haluk Levent kendi kurduğu yardım platformu AHBAP’ın da başkanlığını yapmaktadır.

 

MURAK GÖĞEBAKAN

9 Ekim 1968 Adana doğumlu Anadolu Rock şarkıcısıdır. Hayatının büyük bir bölümü Adana'da geçen sanatçı 14 albüm yapmıştır. En bilinen şarkısı "Ayyüzlüm"dür. Cem Karaca, Barış Manço gibi ustaların eserlerini yorumlamıştır .Anadolu Rock'ın tanınan yüzlerindendir

 

MURAT KEKİLLİ

8 Nisan 1968 yılında Adana’da fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlk albümünü 1996 yılında çıkaran Kekilli, 90’larda epey parlamış ve tanınmıştır. Bu güne kadar 7 tane albüm yapan Kekilli’nin en çok bilinen şarkıları; Bu Akşam Ölürüm, Çılgın, Salını Salını’dır.

 

KIVANÇ TATLITUĞ

1983’te Adana’da dünyaya gelen Tatlıtuğ, Best Model of the World ve Best Model of Turkey seçilmesiyle adını duyurdu. Rol aldığı dizi ve filmlerle Türkiye’nin en tanınan isimlerinden biri haline geldi. 

 

AYŞE ARMAN

Gazeteci Ayşe Arman, 1969 Adana doğumludur. 18 yaşında “Nokta” dergisinde gazetecilik yaşamına başlayan Arman halen Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaya devam etmektedir. Özellikle cesur soruları ve uç yazılarıyla tanınmaktadır.