3 Günde Adana Turu

Adana'yı tam anlamıyla gezmek, bu coğrafyanın tüm tarihi, doğal güzelliklerini keşfetmek, lezzetlerini tatmak için 3 gün idealdir bir süredir.

Biz de sizler için Adana'da 3 günde ne yapılır? Nerelere gidilir? Neler yenir? derlemeye çalıştık.

Daha önce 1 Günde Adana Turu Turu başlıklı yazımızda Adana'da 1 günde kent merkezi, eski Adana gezisi için bir rota hazırlamıştık.

O rehber Adana merkezde yapılabileceklerin kapsamlı bir haritasını oluşturuyor.

Daha uzun kalacaklar için o rehberin devamı niteliğinde daha kapsamlı bir gezi önerisi rehberi bulacaksınız.

Keyifli okumalar.. :)

 

Adana'da ilk günü kent merkezinde tarihi Adana'yı gezerek ve Adana'nın modern yüzünü görerek tamamladınız. Kebabından yiyip şalgamından içtiniz. Kafelerinde, işlek caddelerinde kahvenizi yudumlayıp şehrin ritmini gördünüz.

İKİNCİ GÜN

İkinci gün için daha uzun yolculuk içeren bir güzergah sizi bekliyor. İyi bir kahvaltı yaparak enerji depolasanız iyi olur. :)

Adana'nın ilçelerini, ilçelerindeki kaleleri, antik kentlerini gezeceğiz. Bu gezi için araç kiralamakta fayda var.

İlk uğrak yerimiz Misis. Efsanesiyle ünlenen Misis Köprüsü. Merkezden yaklaşık 25 km mesafededir. 35 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

Ceyhan Nehri üzerinde bulunan 9 gözlü köprü, 4. yüzyılda Roma İmparatoru II. Flavius Julius Constantinus tarafından yaptırılmıştır. Selçuklu, Bizans ve Haçlı savaşlarına sahne olan efsanevi kent Misis'in adını taşıyan köprü hakkında anlatılan hikâyelerden en kayda değer olanı, Lokman Hekim'in ölümsüzlük ilacını bulduğu ve bu ilacı yazdığı kağıdın Misis Köprüsü'nde elinden uçtuğudur.

Lokman Hekim efsanesi ile ünlenen köprüyü gördükten sonra otoyola geri dönüp rotamızı Yılan Kale'ye çeviriyoruz.

15-16 km'lik bir yolculuk ile 20 dk kadar sürede Yılan Kale'ye ulaşılabilir.

Toros Dağları’nı aşarak Antakya’ya giden tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Yılan Kalesi, Orta Çağ’da Çukurova'nın Haçlı işgali döneminde Bizanslılar tarafından 11.yy'da yapılmıştır. Anavarza, Tumlu ve Kozan Kaleleri gibi ovadaki diğer kaleleri de görüş alanının içine alan kalenin 8 yuvarlak burcu vardır.

Sarp bir kayanın tepesinde yer alan Yılan Kalesi ihtişamıyla sizi etkileyecektir.

Yılan Kale'den çıkınca Kozan ilçesinin 28 km güneyinde Dilekkaya Köyü'nde bulunan Anavaraz Antik Kent'e doğru yol alıyoruz. Yaklaşık 38-40 km'lik bir yolculuk ile 40 dk'da ulaşabilirsiniz.

Anavarza Antik Kenti Çukurova düzlüğünün en çarpıcı fiziki oluşumlarından biri olan 200 metre yüksekliğinde kaya kütlesi üzerinde yer alan kalenin hakimiyetindeki muhteşem bir antik kenttir.

Roma dönemi öncesi tarihi hakkında hemen hemen hiçbir bilgi olmayan kentin MÖ 19. yılında İmparator Augustus arafından ziyaret edildiği, farklı dönemlerde farklı uygarlıklar tarafından fethedildiği bilinmektedir.

Anavarza Antik Kenti gördükten sonra Kozan Kalesi'ne doğru 30 km'lik bir yolculuk başlıyor. Yaklaşık 40 dk kadar süren yolculuktan sonra Kozan Kalesi'ne ulaşabilirsiniz.

Kalenin ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği kesin olarak bilinmese de, kimi kaynaklar kalenin mimarı olarak Asurluları gösterirken, 700 yıla yakın bir süre bölgede hüküm süren Hititlerin de bu kaleyi yapmış olabileceği düşünülmektedir. 

44 kule ve burcunun büyük çoğunluğu ayaktadır. Kalede 20–30 basamak merdivenle inilen mahzenler ve gizli yollar mevcuttur.

Kuzey ve güney olmak üzere iki ayrı kale grubundan oluşan bölümler bir sur ile bağlıdır birbirlerine. Daha dışarıda olan ikinci sur ise Ermeni Katolikosluğu’na merkezlik yapan kiliseyi, kiliseye ait kütüphaneyi, misafirhaneyi ve keşiş odalarını çevreleme görevini üstlenmiştir.

Kozan Kalesi'nden sonra Kozan Çarşısı'na geçebilir ilçenin çarşısını gezebilir, dinlenebilir, yerel kahvehanelerinden yorgunluk çayı söyleyebilirsiniz. :)

Kozan'dan Adana kent merkezi yaklaşık 75 km mesafede. Buradan aşağı yukarı 1 saat 15 dk sürecek bir yolculuk ile kent merkezine ulaşabilirsiniz.

Günün yorgunluğunu atmak, lezzetli yemekler yiyip, biraz enerjiniz kaldıysa eğlenmek ve Adana gece hayatını görmek için Şinasi Efendi Sokağı, Ziyapaşa Bulvarı ve Turgut Özal Bulvarı civarındaki restorantların ve eğlence yerlerinin keyfini çıkarın.

ÜÇÜNCÜ GÜN

Üçüncü günümüzde Adana'nın doğal güzelliklerini keşfe çıkaracağız sizleri... :)

Adana kent merkezinden yaklaşık 40 km mesafedeki Karaisalı ilçesindeki bulunan Kapıkaya Kanyonu'na doğru yola çıkıyoruz. 1 saat süren yolculukta kentten uzaklaştıkça Adana'nın doğal güzelliklerini görmeye başlıyoruz.

Kapıkaya Kanyonu Çakıt Suyu'nın kayaları aşındırmasıyla oluşmuştur. 

Kanyon doğa, fotoğraf ve yürüyüş tutkunları için eşsiz bir parkura sahiptir. 20 km uzunluğundaki kanyonun 7 km'si yürüyüşe açıktır.

Endemik türde yüzlerce bitki çeşidi ve yabani kuş çeşitlerini gözlemleyebilirsiniz.

Kanyonun içinde bir de şelale bulunmaktadır.

Dönem dönem yağmur suyunun aşındırmasıyla yürüyüşe kapanabilir. İlçe belediyesinden bilgi almakta fayda var.

Kapıkaya Kanyonu yürüyüşünden sonra istikameti Varda(Alman) Köprüsü'ne çeviriyoruz.

Yaklaşık 16 km bir yolculuk ile 25 dk'da ulaşabilirsiniz.

Hacıkırı Köyü'nün yaklaşık 2 km kuzeyinde yer alıyor.

1907-1912 yılları arasında Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman Köprüsü olarak da bilinmektedir. Adana’ya 64 km mesafede olan Varda Köprüsü’ne doğa harikası bir karayolu güzergahıyla varılmaktadır. Yakın dünya tarihinde Hicaz Demiryolu ya da 8B Hattı olarak anılan ünlü demiryolu hattı üzerinde olduğu için stratejik bir öneme sahip olan köprünün uzunluğu 172 metre, yüksekliği 99 metredir.

Buradan çıktıktan sonra harika et yemekleri bulabileceğimiz Pozantı/Şekerpınarı'na doğru yola çıkıyoruz.

Yaklaşık olarak 70 km'lik doğayla iç içe bir yolculuk başlıyor. 1 saat 15 dk kadar sürüyor ve sonra Şekerpınarı'na ulaşmış oluyoruz.

Pozantı'ya 4-5 km uzaklıktaki Akköprü'nün varlığı kaynaklara göre 833 yılından öncesine kadar uzanmaktadır. Çakıt'ın kollarından birisi buradan yeryüzüne çıktığı için Şekerpınarı olarakta bilinir. Yerel halk Şekerpınarı Köprüsü olarak adlandırır.

Zaman içerisinde pek çok onarım görmüş ve 2000/2001 yıllarındaki onarımdan sonra son görüntüsünü almıştır.

Boyu 83 metre, genişliği 5,7 metre ve kemer açıklığı 10,35 metredir.

Şekerpınarı civarında bölgenin eti, özellikle pirzolası meşhur olan bir çok restoran bulunmaktadır.

Burada bir şeyler yiyip dinlendikten sonra Belemedik'e geçebilir, doğanın kucağında kendinizi rüzgarın fısıltısına bırakabilirsiniz.

Belemedik Pozantı iline bağlı bir mahalledir ve Pozantı'dan 9-10 km yol ile ulaşılır. Çakıt Çayı kıyısında yerel halka ait taş ve ahşap evleri görebilirsiniz. Bölgedeki tren istasyonu ve bazı yapılar Berlin-Bağdat hattının yapıldığı dönemde inşaa edilmiştir. Demir yolu inşaatı sırasında binlerce Almanın 20 yıla yakın bölgede kalması sebebiyle burada Alman kültürüne ait yapıların izlerine rastlayabilirsiniz.

Özellikle sonbahar mevsiminde sunduğu zengin manzarası ile fotoğraf ve doğa tutkunları için cazibe merkezi olmuştur.

Buradan yaklaşık 1 saat 30 dakikalık bir yolculuk ile kent merkezine dönebilirsiniz. 

Size önerimiz son geceniz olacaksa Adana gece lezzetlerinin tadını çıkarın. Şırdan, Mumbar, Kokoreç, Börek gibi yiyeceklerimizi tatmadan dönmeyin.

Umarız yazımız size Adana gezinizde yol haritası olur. Adana size hoş izlenimler bırakır.

Muhabbet edip keyif alacağınız, tadına doyamayıp tekrar tekrar geleceğiniz bir Adana seyahati dileriz.  :)