1 Günde Adana Turu

Adana, harika yemekleri, sıcakkanlı insanları, tarihi zenginlikleri ile günübirlik seyahatlerin ön plana çıkan şehirlerinden birisidir.

Ulaşımı oldukça pratiktir. İstanbul'dan 1 saat 10 dk, Ankara'dan 1 saat, İzmir'den 1 saat 25 dk'dır. 

Adana'yı görmeye karar verdiniz ve eşinizle, arkadaşlarınızla, ailenizle 1 günlük bir gezi planlıyorsunuz. Veyahut bir iş geziniz var. Adana'ya 1 gün ayırıyorsunuz. Adana'da 1 günde ne yapılır? Ne yenir? En pratik gezi rotası nedir? Sizlere yol haritası olsun diye hazırladığımız yazımız umarız işinize yarar. :)

Keyifli okumalar..

 

Havaalanına indikten sonra kent merkezine 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Adana komşuları Hatay, Mersin, Kayseri, Osmaniye ve Kahramanmaraş'ın ortasında 5000 yıllık tarihe sahip bir şehirdir.

Havaalanından kent merkezine giderken Döşeme Mahallesi'ne uğrayıp yeni yapılan müzeyi muhakkak görmelisiniz. Adana Müze Kompleksi Adana’nın en eski sanayi kuruluşlarından biri olan ünlü yazar Orhan Kemal’in de bir dönem bekçi olarak çalıştığı tarihi Milli Mensucat Fabrikası’nın yerine inşa edilmiştir.  Türkiye ve Orta Doğu'nun en büyük müze kompleksi olarak tasarlanmıştır.

Müzeden çıktıktan sonra Ziyapaşa Bulvarı üzerinde Tren Garı'nı ziyaret edebilir, cadde boyunca yer alan kafelerde kahve içebilir, depoladığımız enerji ile yoğun tempoya başlayabilirsiniz.

Ziyapaşa Bulvarı'ndan güney yönünde ilerleyerek Kuruköprü Anıt Müzesi'ne ulaşabilir ve burada Çukurova bölgesine ait etnografik eserleri görebilirsiniz.

Adana'nın tarihi eski şehir meydanını keşfe çıkın.

Yağ Camii'yi görün. Yağ Camii Saint Jacques Kilisesi'ne ekler yapılarak 1501 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından camiye çevrilmiştir. Halil Bey'in oğlu Piri Mehmet Paşa, 1525'te minaresini, 1558'te de medresesini yaptırmıştır.

Eski Camii olarak da bilinen camii önünde eski dönemlerde yağ pazarı kurulması nedeniyle Yağ Camii olarak anılmaya başlanmıştır.

Kazancılar Çarşı'nı gezin. El işi atölyelerinin ritmini izleyin. Ustaların Adana kebabının şişlerini nasıl yaptıklarını, kazanlara nasıl şekil verdiklerini ve canlı canlı kazan kalaylamasının nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Kumaşçı, şalvarcı, tespihçi dükkanlarını gezip sevdiklerinize yöresel eşyalar alın..

Bir öğle molası verip kebap yiyin, yanın da şalgam için. Üzerine lokumu ihmal etmeyin. Zira kebabın da lokumun da en lezzetlisini burada bulabilirsiniz.

Kazancılar civarında pazar günleri sabahın erken saatlerinde ciğer yenir. Bu artık gelenek haline gelmiştir. Kebap ve Şalgam Festivali'de burada düzenlenir.

32 metre boyuyla Türkiye’deki en yüksek saat kulesi olan Büyük Saat Kulesi'ni görebilirsiniz. 

Arkasında ise Ramazanoğlu Konağı vardır. Muhakkak gezmelisiniz. Konak dünyanın ayakta kalmayı başaran en eski evlerinden biridir. 

1495 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından yaptırılmıştır. Ramazanoğulları Beyliği ailesinin konağı olan binanın Kanuni Sultan Süleyman'ı ve IV. Murad'ı ağırladığı bilinmektedir.

Konaktan çıktıktan sonra Ulu Camii'yi görmelisiniz. Selçuklu, Memlûk ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan cami Ramazanoğlu Beyliği döneminde Halil Bey tarafından inşaatına başlanmış ve oğlu Piri Bey tarafından 1541 yılında tamamlanmıştır.

Bölgede Ramazanoğulları Beyliği döneminin izlerini görebilirsiniz.

Kızılay Caddesi üzerinden Tarihi Kız Lisesi'ne yürüyün. Seyhan Nehri'nin kıyısında bütün ihtişamıyla size hoş bir manzara sunar. 1883 yılında yapımı tamamlanan bina Osmanlı İmparatorluğu döneminde dönemin valisi Abidin Paşa tarafından Askeri Rüştiye(ortaokul) olarak yaptırılmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra uzun yıllar eğitim amaçlı kullanılan bina yatılı Adana Kız Lisesi olarak kullanılmaya başlanmış, 2007 yılında Kültür Sanat Merkezi haline getirilmiştir. İçerisinde lise olarak kullanıldığı dönemi yaşatan bir müze sınıf yer almaktadır.

Buradan Adana’nın simgelerinden olan, dünyada hala kullanılan en eski köprü Taşköprü'yü görebilirsiniz. Fotoğraflardan görmeye alışık olduğunuz Merkez Camii silüeti de arkada belirecektir. :)

Cadde boyunca yürüyerek Atatürk'ün Adana ziyaretlerinden ikisinde konakladığı ve sonradan müzeye çevrilen konağı ziyaret edebilir hemen yanıbaşındaki Adana Sinema Müzesi'ne uğrayabilirsiniz. Adanalıların sinemaya olan katkılarına hayran kalacaksınız. :)

Merkez Camii ve Merkez Park'a doğru yürüyüşünüze devam edin. Yeşil ve mavinin huzurunda Adana'nın ve Adanalı'nın şehrin ortasında böyle büyük bir park ile doğaya verdiği önemi göreceksiniz.

Buradan Toros Caddesi'ne geçerek Gazipaşa semtini gezin.  İsterseniz ismi ile Türkiye'ye nam salmış muzlu süt ile ferahlayabilir, isterseniz civardaki kafelerde yorgunluk çayı ve birbirinden lezzetli cheesecake'ler yiyebilirsiniz.

Burada Adana'nın modern yönüne tanıklık edeceksiniz.

1 günlük gezi rotasında eski Adana diye tabir edilen yerleri görebilir, Adana'nın lezzetli yiyecek ve içeceklerini tadabilir, modern yönüne tanıklık edersiniz.

Muhabbet edip keyif alacağınız, tadına doyamayıp tekrar tekrar geleceğiniz bir Adana seyahati dileriz. :)